Dévényes szakgyógytorna csecsemők és kicsinyek részére Pátyon, Biatorbágyon és környékén
Kővágóné Kosztolányi Ágnes DSGM szakgyógytornász
Kezelések előzetes időpont egyeztetést követően. Telefon: 06-30-6341-841.
Dévény Speciális manuális technika- Gimnasztika Módszer (DSGM)
Ez egy olyan mozgás rehabilitációs módszer, amelyet Dévény Anna gyógytornász, ritmikus sportgimnasztika szakedző dolgozott ki. Pontos neve Dévény Speciális manuális technika–Gimnasztika Módszer (DSGM). Abból az alapelvből indul ki, hogy a mozgás megvalósítása szempontjából a mozgást irányító idegrendszer és az azt végrehajtó izomrendszer egyforma jelentőséggel bír. Minden mozgássérülés mechanikus mozgásakadályok képződésével jár. A speciális manuális technika ezek leküzdésére szolgál különböző speciális fogásokon keresztül. Lényege az izmok élettani helyzetének visszaállítása, a rendellenes módon rögzült izom-ín kötőszövet-apparátus és az izompályák fellazítása útján. Az így előkészített izomrendszer alkalmassá válik a pontosabb aktív munkára, amelyet a DSGM-ben az „alkalmazott művészi torna” képvisel. A mozgásterápia során az egészséges és a sérült gyerekeket ugyanazon az „úton kell vezetni”: a károsodás típusa és mértéke csak a haladás tempóját és az elérhető eredményt határozza meg. A korrekció lényege a mozgások elemekre bontása, az elemek külön-külön korrigálása, majd visszaépítése a komplex működésbe.
A DSGM főbb alkalmazási területei:
- mozgásfejlődésben megkésett gyermekek (sokszor az ok ismerete nélkül!)
- magzati életben felvett tartási rendellenességek, melyek a születést követően is fennállnak
- gyermekkori agyi eredetű mozgászavarok
- ortopédiai problémák
A Dévény módszer speciális fogások rendszerével dolgozik, mely az izomzatra és az idegrendszeri szabályozásra egyformán hatással van. A kezelés célja az idegrendszer direkt ingerlése, a kontraktúra oldás, az izomhelyzet normalizálás.
A Dévény módszert leggyakrabban a szülési oxigénhiány miatt kialakult központi idegrendszeri eredetű mozgásfejlődési zavarok gyógyítására használják. Kialakulásakor az oxigénhiány sokszor egyáltalán nem diagnosztizálható és így nehezen nyomon visszakövethető a tüneteket kiváltó ok. Ezért nagyon fontos már a korai időszakban a sokszor csak apró, akár jelentéktelennek tűnő tünetek felismerése, mert a növekedés folyamán ezek komoly mozgásfejlődési zavarokhoz vezethetnek.
Figyelemfelkeltő tünetek
- „lassú” mozgásfejlődés
- „puha” izomtapintat, gyenge izomzat, „rongybaba tartás”
- szopási nehézségek
- aszimmetrikus fejtartás vagy végtagtartás
- aszimmetrikus testtartás
- feszes, merev izomzat pl.: nehézkes pelenkázás vagy fürdetés
- gyakori fej-hátrafeszítés, törzs-homorítás
- eltérő aktivitású végtaghasználat
- aszimmetrikus mozgásformák
- nem szokványos mozgásformák megjelenése
- hason fekvő helyzet elleni „határozott tiltakozás”
- tartási rendellenesség
Néhány mondat a fájdalomról és a sírásról
Bármely életkorban, bármilyen betegségből adódóan a mozgatórendszer kóros működése, az ízületek rendellenes tartása, az izmok rossz húzásiránya fájdalmat okoz a betegnek. Ez a mozgásbeszűkülés a beteg számára önerőből nem megszüntethető, és az idő sem javítja, hanem rontja, növeli a problémát, ezáltal a fájdalmat is. A fájdalom a szervezet hibajelzése, ezért a DSGM kezeléseket is – mint minden egészséghelyreállító eljárást – kísérheti bizonyos fokú fájdalom, amely az állapot javulásával, a mozgás rendeződésével csökken, illetve megszűnik. A csecsemőkorban végzett kezeléseknél az idegen környezet, idegen személy jelenléte, az eltolódott napirend (etetési, alvási időszakok) és természetesen a panaszos testrészek kezelése illetve a baba számára ismeretlen testhelyzetek váltják ki leggyakrabban a csecsemő sírását. A szülő(k) jelenléte, vigasztalása, többszöri találkozás a kezelést végző terapeutával azonban a minimumra csökkentheti a sírást.