2020.10.26. 14:21

Óriási érdeklődés mellett indult útjára a komposztáló program, az önkormányzat ingyenesen biztosít egy komposztládát minden pátyi családnak. A jelentkezés feltétele mindössze az állandó pátyi lakcímkártya. Néhány hét alatt már 430 család jelentkezett, közülük kétszázan már most átvehetik az igényelt típust, a többieket tavasszal értesíteni fogjuk az átvételről. Van fa keretes, 340 literes műanyag és 650 literes műanyag. Mindkét műanyag típus Magyarországon készült, újrahasznosított műanyagból. A 340 literes egy fedeles, alul üríthető komposztláda, a 650 literes egy nagyobb kapacitású, műanyag lécekből álló komposztáló keret, aminek nincs fedele, a fa kereteshez hasonló felépítésű.
A tavaszi turnusra lehet még jelentkezni a komposzt.paty@gmail.com email címre név, lakcím, telefonszám és a választott típus megadásával.
Örömmel tölt el, hogy ekkora az érdeklődés, és hogy egy újabb ígéretünket tudtuk beváltani azok közül, amiket a pátyi Fidesz-KDNP önkormányzati választási programjában leírtunk.
Felmérések szerint egy család átlagosan évente 360 kg hulladékot termel, melyből mintegy 120 kg zöld hulladék. Így az eddig jelentkezettek jövőre akár több mint 50 tonnával is csökkenthetik a Pátyon keletkezett hulladék mennyiségét, amit így nem kell költségesen, a környezetet terhelve műanyag zsákokban elszállítani, hanem helyben hasznosulthat, értékes humusz keletkezik belőle.
A kezdéshez néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze.
Árnyékos helyre helyezzük a komposztládát. Célszerű az aljára némi apróra vágott gallyat tenni, így alulról is megfelelően tud szellőzni. Erre kerülhetnek felváltva az úgynevezett nitrogén dús (friss zöldség- és gyümölcs hulladékok, frissen vágott fű nyesedék) és nitrogén szegény (faforgács, avar, elszáradt növények) rétegek. Érdemes kisebb (max 4-5 cm) darabokra várni a nagy növényeket, gallyakat, hogy könnyebben lebomoljon. A megfelelő nedvességtartalom fontos a jó komposzthoz, mértéke egyszerűen megállapítható. Vegyünk a kezünkbe egy maréknyi komposztot! Ha összenyomva vizet tudunk kipréselni belőle, akkor túl nedves. Ha az anyag szárazon pereg, akkor túl száraz. Ha összenyomáskor gyengén összetapad, akkor megfelelő a nedvességtartalma. Érdemes időnként átforgatni, de nem kötlező ha betartjuk a rétegezést.
Mi kerülhet a komposztba?
a zöldség- és gyümölcs hulladékok, tojáshéj, kávé- és teazacc (a filtert ne) , hervadt virág, szobanövények elszáradt levelei, virágföld, fahamu , növényevő kisállatok ürüléke a forgácsalommal együtt,
toll, szőr, gyapjú-, pamut és lenvászon
levágott fű, kerti gyomok (virágzás előtt), falevél, szalma, összeaprított ágak, gallyak, elszáradt (nem beteg) növények, palánták, lehullott gyümölcsök, faforgács, fűrészpor.
Mit ne tegyünk a komposztba?
Fertőzött, beteg növényeket, citrusfélék héját
Húsevő állatok alól származó almot - szintén a fertőzés veszélye miatt
Főtt ételmaradékot - főként húst és halat, mártásokat és leves maradékokat -, kenyeret és csontokat, mert ezek gyakran tartalmaznak adalékokat, illetve fertőzésveszélyesek és büdös lesz tőle a komposzt.
Üveget, fémet és műanyagot, színes újságot, pelenkát, a porzsák tartalmát, fáradt olajat, használt sütőzsiradékot, vegyszereket, festéket, elemet, növényvédő szert, gyertya maradékot.
A feliratok ellenére szigorúan tilos a lebomlónak nevezett bevásárlószatyrokat a halomra hordani, mert azok ugyanúgy műanyagból készülnek, csak szétporladnak, ezzel beszennyezve a komposztot (a kapható "környezetbarát" zacskók többsége ilyen).
Kérjük, ha úgy dönt, hogy felhagy a komposztálással, vagy elköltözik Pátyról, juttassa vissza a ládát a PVK-nak, hogy más is használhassa!
Sikeres komposztálást kívánok mindenkinek!
Dr. Bencze Gergő János önkormányzati képviselő (Fidesz-KDNP)